Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

SULTAN SAZLIĞI 10. FOTO SAFARİ YARIŞMASI

Nisan 24, 2017

        Kayseri Büyükşehir Belediyesi´nin VII. Bölge Müdürlüğümüz ve Develi Belediyesi´nin katkılarıyla düzenlenen ve geleneksel hale gelen Sultan Sazlığı  Milli Parkı 10. Foto Safari Fotoğraf Yarışması tamamlandı.


        Ünlü fotoğraf sanatçısı ve belgeselci Coşkun ARAL ve 170 fotoğrafçının katıldığı yarışmaya ayrıca Kayseri Valisi Süleyman KAMÇI, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÇELİK, Bölge Müdürümüz Etem BOZ, Şube Müdürümüz Şevket AĞMAZ, Develi Belediye Başkanı Mehmet CABBAR, Develi Kaymakamı Murat DURU, kurum müdürleri, belediye meclis üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından sağlanan katılım ile yaklaşık 1500 kadar katılım sağlanmış oldu.


        Alana katılım sağlayan Sayın Valimiz Süleyman KAMÇI beraberindeki heyetle küçük bir sandal ve fayton gezisi yaptıktan sonra Deve Sazları mevkiinde vatandaşları evlerinde ziyaret etti.

        Program Develi Belediye Başkanı Mehmet CABBAR´ın Ziyaretçi Bilgilendirme Merkezinde yapmış olduğu açılış konuşması ile başladı. Başkan CABBAR konuşmasında "Sultan Sazlığı Milli Parkının ulusal düzeyde tanınması için yaptığımız ve inşallah bundan sonrada geliştirerek yapacağımız bu etkinliğimizde amacımız, Sultan Sazlığımızın ve Kuş Cennetimizn fiziki yapısının, doğasının, özelliklerinin ve yerel yaşamının Ülkemizin dört bir tarafından gelmiş siz kıymetli fotoğraf sanatçılarına tanıtmak ve Siz fotoğrafçılar sayesinde de ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmasını sağlamaktır. Fotoğrafçılık aşkı ve tutkusu ile zahmetlere katlanarak buraya ulaşmış kardeşlerimizi ağırlamaktan dolayı onur duyuyoruz" dedi.


        Etkinlikte konuşan Sayın Valimiz Süleyman KAMÇI ise "2006´da Milli Park ilan edilen Sultan Sazlığı, 301 kuş türüne ve 428 bitki çeşidine ev sahipliği yapan çok özel bir ekolojik yapıya sahip milli bir parktır. Bu fotoğraf yarışmasını düzenleyen kurumlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.        Bölge Müdürümüz Etem BOZ ise "Sultan Sazlığının fiziki ıve doğal yapısı ile ilgili bilgiler verdikten sonra, ulusal düzeyde katılımın giderek arttığına, Sultan Sazlığında her geçen gün kuş sayısı ve çeşidi artmaktadır. Yarışmamıza Ülkemizin bir çok ilinden katılım vardır. Bölgenin tanınması ve gelişmesi açısından çok önemlidir" dedi.


        Ardından konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÇELİK ise "Sultan Sazlığı sadece ülkemiz için değil dünyanın en önemli sulak alanlarından birisidir. Turizm ile ilgili çantamızda burası için yaklaşık 9km´lik asfalt yolumuz var, gençlerimiz için halı saha projemiz var inşallah onuda tamamlayacağız, 10m² lik parkeyi biz burada inşallah yapacağız" dedi.


        Etkinlikte Develi Belediyesi Mustafa AKSU Kültür Merkezinde Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Coşkun ARAL ile söyleşi programına  yaklaşık 150 fotoğraf sanatçısı ve vatandaşlar katıldı. Kendisine Bölge Müdürümüz Etem BOZ ve Develi Belediye Başkanı Mehmet CABBAR tarafından plaket verildikten sonra söyleşi sona erdi.


Toplamda 170 fotoğraf sanatçısının katıldığı yarışmada fotoğraflar Genel Doğa, Yerel Yaşam ve 10. Yıl Özel Ödülü olmak üzere ayrı kategorilerde yarıştılar. Toplamda 8 adet fotoğraf ödüle layık görülürken 49 adet fotoğrafta sergilenmeye layık bulundu.


Ödül Alanlar
Yerel Yaşam Kategorisi:

1. Ödülü : Osman ÇİÇEKYURT
2. Ödülü : Mehmet ÖZÇELİK
3. Ödülü : Ercan HIRLAK
10. Yıl Özel Ödülü : Ali Niyazi BOZKURT

Ayrıca 24 Adet fotoğraf sergilenmeye değer bulundu.

Genel Doğa Kategorisi:
1. Ödülü : Muhammed Ali ŞAHUTOĞLU
2. Ödülü : Mehmet ÜNLÜ
3. Ödülü : Mehmet GÜL
10. Yıl Özel Ödülü : Muhammed Ali ŞAHUTOĞLU

Ayrıca 25 Adet fotoğraf sergilenmeye değer bulundu.


Yerel Yaşam Kategorisi Ödülleri 1. Ödülü : Osman ÇİÇEKYURT


2. Ödülü : Mehmet ÖZÇELİK


3. Ödülü : Ercan HIRLAK


  10. Yıl Özel Ödülü : Ali Niyazi BOZKURTGenel Doğa Kategorisi Ödülleri


1. Ödülü : Muhammed Ali ŞAHUTOĞLU


2. Ödülü : Mehmet ÜNLÜ


3. Ödülü : Mehmet GÜL


10. Yıl Özel Ödülü : Muhammed Ali ŞAHUTOĞLU