Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

FLAMİNGOLAR KAYSERİ’DE

Mart 22, 2019

KayseriOrganize Sanayi Bölgesi civarında bulunan Hürmetiçi Sazlığı Sulak Alanı,tabiatın narin kuşları olan flamingolara ev sahipliği yapıyor.




Heryıl olduğu gibi flamingolar bu yılda, Kayseri’ye sadece 5 km uzaklıkta bulunan,yoğun insan nüfusu ve şehir hayatıyla içiçe olan, Hürmetiçi Sazlığı SulakAlanını dinlenme ve beslenme alanı olarak tercih etti.




  Bu yıl Martayının ilk haftasından itibaren alana adeta akın eden flamingolar, şehirmerkezine çok yakın olmasına rağmen meraklı gözlere çok fazla aldırış etmedenalanı dinlenme ve beslenme yeri olarak kullanmaktadırlar.




Alansadece flamingolar için değil diğer birçok kuş çeşidi içinde (büyük akbalıkçıl,sakarmeke, sazdelicesi, kızkuşu, çamurcun, angıt, leylek, gri akbalıkçıl)cazibe merkezi olurken, kuş gözlemciler ve fotoğraf sanatçıları içinde eşsizbir deneyim fırsatı sunmakta.



Ayrıcaalanda Kış Ortası Su Kuşu Sayımları Uluslararası Su kuşu Sayımları’nın birparçası olarak 60’lı yıllardan beri 15 Ocak- 15 Şubat tarihleri arasındayapılmaktadır. 


2019yılında Hürmetçi Sazlığı Sulak Alanında kış ortası su kuşu sayımları 26 Ocak2019 tarihleri arasında Tarım Orman Bakanlığı VII. Bölge Müdürlüğüve  Doğa Araştırmaları Derneği desteği tarafından yapılmıştır. Uzmankuş gözlemcileri ve Kurum personeli ile birlikte sulak alanda gerçekleştirilensayımda toplam 13 kuş türünden 3929 birey su kuşu sayılmıştır.