Skip Navigation LinksSultan Sazlığı Milli Parkı ve Ramsar Alanı

 

                                                                              

                                              360 derece görüntü                                     

      

 

Muhteşem Bir Tabiat Harikası…


SULTAN SAZLIĞI MİLLİ PARKI 

Harikulade bir tabii oluşum olan Milli Park, eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu su ekosistemlerini bir arada bulundurması ve Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişme noktası olması sebebiyle, Ülkemizin en önemli korunan alanlarından birisi…

 

 

Sultanların Sazlığı…

Osmanlı Sultanlarından IV. Murat 1636’da Revan Seferi’ne giderken, Yeşilhisar’da konaklamış ve otağını şimdiki Köşk Pınarı’nın bulunduğu yere kurdurmuştur. Ordu, 3 aydan fazla bir süre burada kalmış ve levazımat taşıyan hayvanların yiyeceklerini temin için Yay Gölü içinden bir yol açılarak, sazlığa geçiş sağlanmış. Sultan Ordusu’na hizmet vermesinden dolayı o tarihten itibaren sazlığın ismi; “Sultan Sazlığı” olarak kalmış.


Sultan Sazlığı kuşların hayat kaynağı oldu…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı sulak alanların korunması ve gelecek nesillere en sağlıklı şekliyle aktarılması için çalışmalarına ülke genelinde sürdürüyor.

Bu minvalde Sultan Sazlığı Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı ve Ramsar Alanı Yönetim Planı 2008 yılı Mart ayında uygulamaya konulurken alana su girişinin sağlanması için sazlığı besleyen kanallardaki bentler kaldırıldı.

Yeşilhisar Ovaçiftliği bölgesinde sazlığa suyun girişini sağlamak için, yaklaşık bir kilometrelik bir kanal açılarak sazlık bölgesine su verildi. Neticede kısa bir süre içinde Sultan Sazlığı bugünkü muhteşem görüntüsüne kavuşmuş oldu.

 

 

 


Dünya Kuş Göç Yollarını gösterir harita

 

301 kuş türüne ev sahipliği yapıyor… 

Step ekosisteminde eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu su ekosistemlerini bir arada bulundurması ve Afrika ile Avrupa arasındaki göçmen kuşların kullandığı iki ana göç yolunun kesişme noktası olması sebebiyle, Ülkemizdeki en önemli korunan alanlardan birisi.

Alan, oldukça zengin bir bitki örtüsünü de içinde barındıryor. Ayrıca barındırdığı 301 kuş türü ile Manyas gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci önemli kuş cenneti olan Sultan sazlığı, çok sayıda kuşun; beslenmesi, barınması, konaklaması ve kuluçkaya yatması yönünden ideal bir ortama sahip. Sultan Sazlığı, ülkemizin sahip olduğu 7 önemli sulak alandan biri. A kategorisinde bir tabii hayat alanı olan Sultan Sazlığı bu niteliğinden dolayı, “Uluslararası Ramsar Sözleşmesi” kapsamına alınan birkaç önemli sulak alan arasında yer alıyor.


 Parkı çevreleyen dağlar, eşsiz bir panoramik manzara sunuyor…

Sultan Sazlığı, sahip olduğu olağanüstü tabii hayat değerinin yanı sıra bitki örtüsü, iklimi ve jeopolitik ortamı ile; ekoturizm, tabiat fotoğrafçılığı ve tabiat araştırmacılığı için de önemli bir yere sahip...

Bölgenin sahip olduğu düşük eğim (yüzde 2) ve etrafını çerçeveleyen dağ formasyonları, etkileyici bir panorama oluşturuyor. Nadir türler barındıran bitki örtüsü, farklı türlerdeki su ve sazlık oluşumları, manzara fotoğrafçıları için adeta birer hazine.. Bölgenin panoramik manzarasında çok önemli bir unsur olan Erciyes Dağı, yılın her döneminde farklı bir güzelliğe sahip.

Yaklaşık 4 bin metre yüksekliğindeki Erciyes dağı ile sazlıkların oluşturduğu olağanüstü kompozisyon görülmeye değer.

Ayrıca alandaki tepecikler, su birikintileri, farklı karakterlerdeki taş ve su oluşumları da çeşitli su bitkileri ile bir araya gelerek, harikulade bir manzara ortaya çıkarıyor.


 

 


Fantastik bulut görüntüleri…
Çevreleyen dağların ve sazlığın farklı iklim koşulları, zaman zaman fantastik bulut görüntüleri oluşturuyor.

Turizm, bölge için henüz yeni bir ekonomik alan. Son dönemlerde alana gelen ziyaretçi sayısı artmış, buna bağlı olarak pansiyonculuk ve hizmet sektörü gelişmiştir.

Sultan Sazlığı Milli Parkı ve Ramsar Alanı’nda gezi, fotoğraf çekimi, kuş ve yaban hayatı gözlemi yapılabilir. Ovaçiftlik Köyü’nde bulunan ziyaretçi tanıtım merkezi ile Sindelhöyük Kasabası sınırlarında bulunan ziyaretçi bilgilendirme merkezinden alanla alakalı bilgi edinilerek, buradan alınacak alan kılavuzları ile gezi, gözlem vb. aktiviteler yapılmaktadır.

 

Eşsiz lezzetler…

Yöresel yemek olarak, Develi cıvıklısı ve Yeşilhisar tavası tadılması gereken eşsiz lezzetlerdendir.

 

Kayıklardan kuş gözlemi…

Yerel pansiyonlar ile Milli Park içerisinde konaklama imkânı bulunmakta. Güney sazlıklarında kuş gözlemi yapılması için kayık turları düzenleniyor. 

Sultan Sazlığı, çevresinde yer alan önemli yerleşim alanlarından; Niğde’ye 60, Nevşehir’e 80, Kayseri’ye ise 90 km. mesafededir. Kayseri-Niğde ve Kayseri-Develi karayolundan gidilebiliyor. Alana gelecek olan misafirlerin, Ovaçiftlik köyü’nde bulunan ziyaretçi tanıtım merkezine uğramaları ve alan kılavuzu almaları gerektiğini belirtmekte fayda var.

 

 

Nasıl gidilir?

 

 

Uçak; Kayseri Havaalanı merkeze 5 km. mesafede.


Tren; Her sabah 08:00’de İstanbul Haydarpaşa’dan kalkan Doğu Ekspresi, Eskişehir- Ankara- Kayseri’ye uğradıktan sonra Kars’a devam ediyor. Güney Ekspresi, her akşam Haydarpaşa’dan 20:00’de kalkıyor, Ankara- Eskişehir- Kayseri’ye uğradıktan sonra Tatvan’a devam ediyor.


Minibüsler; Kayseri merkezden Gesi, Ağırnas ve Talas’a her yarım saatte bir Belediye Otobüsü kalkıyor. Bünyan, Akkışla, Sarıoğlan, İncesu, Yahyalı, Develi ve Tomarza’ya her saat başı dolmuş var. Sultan Sazlığı için Yahyalı dolmuşlarına binilmesi gerekiyor.


UYARILAR:

 - Sultan Sazlığı Milli Parkı'na giriş ücretlidir.

- Alana gelirken yanınızda su bulundurmayı, güneşe karşı şapkaile korunmayı ve spor elbise ve  ayakkabılarınızı unutmayınız.

- Alanda daha fazla kuş çeşitliliği görmek için serin saatleriseçin ve onları ürkütmemek adına sessizliğe çok önem verin.

Sultan Sazlığı Milli Parkı'nda hangi mevsim hangi kuşları görebilirsiniz tıklayınız.


Sultan Sazlığı Milli Parkı kuş çeşitliliğini görmek için tiklayınız.